Халқ тилида Қадишев бозори деб номланувчи «Авиасозлар» бозорининг, шунингдек, савдо расталари ва дўконларининг бузилиши ҳақидаги маълумотлар ҳақиқатга тўғри келмайди.
«Авиасозлар» бозори одатдаги тартибда ишламоқда. Олиб борилаётган ишлар қонуний асосда фаолият юритаётган савдо расталари ва объектларига дахл қилмайди.
Гап узоқ вақт давомида тартибсиз, ўзбошимчалик билан ташкил этилган савдо мавжуд бўлган бозорга туташ ҳудудда тартиб ўрнатиш ҳақида кетмоқда.
Ушбу ҳудудда айрим фуқаролар мева, сабзавотлар, гўшт маҳсулотлари ва калла-почаларни рухсат берувчи ҳужжатларсиз, жумладан, санитария-эпидемиология талабларини бузган ҳолда сотган. Зарур санитария шароитлари ва маҳсулот сифати назоратининг йўқлиги озиқ-овқат хавфсизлиги учун хавф туғдирарди.
Бундан ташқари, тартибсиз савдо пиёдаларнинг эркин ҳаракатланишига тўсқинлик қилар, транспорт ҳаракатига ҳалақит берар, тирбандликлар, одамларнинг тўпланиши, тартибсиз автотураргоҳлар ва аҳоли, харидорлар ҳамда бозорга ташриф буюрувчилар учун ноқулайликлар туғдирарди.
Шаҳар маъмурияти пойтахтнинг савдо инфратузилмасини замонавий шаҳар талабларига мувофиқ тартибга солиш бўйича изчил ишларни амалга оширмоқда. Ушбу чора-тадбирлардан мақсад нафақат жамоат жойларида, балки бозорлар ҳудудларида ҳам қулай, хавфсиз ва обод шароитларни яратишдир.
Шуни таъкидлаш жоизки, ушбу ҳудудда савдо қилган шахсларга бозор ҳудудидан муқобил, махсус ажратилган ва қонуний жойлар таклиф этилмоқда. Бу жойлар тадбиркорлар учун ҳам, харидорлар учун ҳам янада тартибли ва қулай шароитларни назарда тутади.
Озиқ-овқат маҳсулотлари савдоси фақат санитария шароитлари таъминланган, маҳсулот сифати назорат қилинадиган, харидорлар учун қулайлик ва ҳаракат хавфсизлиги яратилган махсус белгиланган жойларда амалга оширилиши керак.
Ушбу ҳудудда ишлар якунлангач, ҳудудни ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш, шунингдек, автомобиллар учун тураргоҳ ташкил этиш режалаштирилган. Бу тартибсиз автотураргоҳларни камайтириш, ҳудудга киришни оптималлаштириш ва хавфсиз қилиш, шахсий транспортда ҳаракатланиш учун қулайроқ шароитлар яратиш ҳамда яқин атрофдаги кўчалардаги юкламани камайтириш имконини беради.

The information claiming that the “Aviasozlar” market, popularly known as Kadishev Market, along with its trading rows and shops, is being demolished does not correspond to reality
The “Aviasozlar” market continues to operate as usual. The ongoing works do not affect legally operating trading rows and facilities.
The issue concerns the establishment of order in the area adjacent to the market, where unregulated and unauthorized trading has been conducted for a long time.
In this area, some citizens were selling fruits, vegetables, meat products, and offal without proper permits, including in violation of sanitary-epidemiological requirements. The lack of necessary sanitary conditions and quality control posed a threat to food safety.
In addition, unregulated trading obstructed the free movement of pedestrians, interfered with traffic flow, caused congestion, crowds, chaotic parking, and created inconvenience for residents, buyers, and visitors to the market.
The city administration is consistently working to bring the capital’s trade infrastructure in line with modern urban standards. The purpose of these measures is to create comfortable, safe, and well-maintained conditions not only in public spaces but also in market areas.
It should be noted that individuals who were trading in this area are being offered alternative, specially designated and legal trading locations within the market. These places provide more orderly and comfortable conditions for both entrepreneurs and buyers.
The sale of food products must be carried out only in specially designated places where sanitary conditions are met, product quality is controlled, and convenience and safety for buyers are ensured.
Upon completion of the works in this area, landscaping, greening, and the organization of a parking lot for vehicles are planned. This will help reduce chaotic parking, optimize and secure access to the area, create more comfortable conditions for personal transport, and reduce the load on nearby streets.