🗺“Yangi Avlod” махсус саноат зонасида “JAC Motors Toshkent” заводининг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди.
Очилиш маросимида Тошкент шаҳар ҳокими  Шавкат Умурзоков иштирок этиб, мазкур лойиҳа пойтахт саноат салоҳиятини ошириш, замонавий ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ҳамда янги иш ўринлари яратишда муҳим аҳамият касб этишини таъкидлади.
✅Тадбир доирасида Ўзбекистонда ишлаб чиқарилиши бошланган бренднинг илк модели — JAC M3 автомобилини йиғиш линияси расман ишга туширилди.
“JAC Motors Toshkent” МЧЖ Хитойнинг JAC Motors компанияси ҳамда “Toshkent invest kompaniyasi” АЖ ҳамкорлигида қўшма корхона шаклида ташкил этилди. Завод ички ёнув двигателли, гибрид ва электромобиллар ишлаб чиқариш лойиҳасидир.
Лойиҳа қиймати 135 млн АҚШ доллари бўлиб, умумий 30 гектар майдонда икки босқичда амалга оширилади.
Биринчи босқичда 35 млн АҚШ доллари миқдорида инвестиция ўзлаштирилиб, йиллик 10 минг дона автомобиль ишлаб чиқариш қувватига эга SKD заводи ишга туширилди ҳамда 100 та янги иш ўрни яратилди.
Иккинчи босқичда эса тўлиқ ишлаб чиқариш циклига эга CKD заводини барпо этиш, йиллик қувватни 30 минг дона автомобильга етказиш ва қарийб 1000 та қўшимча иш ўрни яратиш кўзда тутилган.
⚙️Келгусида Тошкентда JAC M4, Sunray, JS8, RF8, T8 ва T9 моделларини ишлаб чиқариш режалаштирилмоқда.
⚙️Мазкур лойиҳа пойтахтда юқори технологияли саноат тармоқларини ривожлантириш, автомобиль бозорида рақобатни кучайтириш, аҳолига сифатли ва ҳамёнбоп транспорт воситаларини тақдим этиш ҳамда экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқаришга хизмат қилади.
Ахборот, ҳисобот, мулоқот: Олмазор тумани аҳолиси билан таклифлар, эҳтиёжлар ва амалий ечимлар муҳокама қилинди
Ахборот, ҳисобот, мулоқот: Олмазор тумани аҳолиси ...
Тошкент шаҳар ҳокими Шавкат Умурзаков Олмазор туманига ташриф буюриб, маҳалла фуқаролари, фаоллар, ногиронлиги бўлган ша...

🗺В специальной промышленной зоне “Yangi Avlod” состоялась торжественная церемония открытия завода “JAC Motors Toshkent”.
🇺🇿В церемонии открытия принял участие хоким города Ташкента Шавкат Умурзаков. Он отметил, что данный проект имеет важное значение для повышения промышленного потенциала столицы, расширения современных производственных мощностей и создания новых рабочих мест.
В рамках мероприятия была официально запущена сборочная линия первой модели бренда, производство которой началось в Узбекистане, — автомобиля JAC M3.
ООО “JAC Motors Toshkent” создано в форме совместного предприятия в сотрудничестве с китайской компанией JAC Motors и АО “Toshkent invest kompaniyasi”. Завод является проектом по производству автомобилей с двигателями внутреннего сгорания, гибридных автомобилей и электромобилей.
Стоимость проекта составляет 135 млн долларов США. Он будет реализован в два этапа на общей площади 30 гектаров.
На первом этапе освоены инвестиции в размере 35 млн долларов США, введён в эксплуатацию SKD-завод с годовой производственной мощностью 10 тысяч автомобилей, а также создано 100 новых рабочих мест.
На втором этапе планируется строительство CKD-завода с полным производственным циклом, увеличение годовой мощности до 30 тысяч автомобилей и создание около 1000 дополнительных рабочих мест.
⚙️В дальнейшем в Ташкенте планируется наладить производство моделей JAC M4, Sunray, JS8, RF8, T8 и T9.
⚙️Данный проект будет способствовать развитию высокотехнологичных отраслей промышленности в столице, усилению конкуренции на автомобильном рынке, обеспечению населения качественными и доступными транспортными средствами, а также выпуску экспортоориентированной продукции.