Тошкент шаҳар ҳокимлигида жисмоний тарбия ва спортни янада ривожлантириш масалаларига бағишланган кенгайтирилган йиғилиш ўтказилди.
🏆Унда Спорт вазири Адҳам Икрамов, МОҚ раисининг биринчи ўринбосари Отабек Умаров, Тошкент шаҳар ҳокими Шавкат Умурзаков, бошқарма бошлиқлари, спорт мактаблари директорлари, спорт федерация ва ассоциациялари раҳбарлари ҳамда селекционер тренерлар иштирок этди. 🫥Шаҳар ва туман ҳокимликлари студияларидан туман ёшлар ишлари бўлими раҳбарлари, маҳалла ёшлар етакчилари, олий таълим, мактабгача ва мактаб таълими тизими масъуллари, туман тиббиёт бирлашмалари ҳамда “Инсон” марказлари раҳбарлари ҳам қатнашди. 🚲Йиғилишда Спорт вазири томонидан “Беш ташаббус олимпиадаси”нинг 2026-йилги мавсумига старт берилгани таъкидланиб, ушбу йўналишдаги ишлар туманлар кесимида тақдим этилди. Ўтган мавсумда Тошкент шаҳри фаол қатнашгани ва бунда маҳалла ёшлар етакчиларининг ҳам ҳиссаси борлиги қайд этилди. 🫥Шунингдек, “Беш ташаббус паралимпиадаси” мусобақаларини самарали ташкил этиш, аҳолини оммавий спортга кенг жалб этиш ҳамда 2025-йилги “Президент олимпиадаси” натижалари муҳокама қилинди. 🇺🇿МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов жорий йилда 21 та спорт тури бўйича ўтказиладиган мусобақалар юзасидан тақдимот ўтказди. 📑 Спорт вазирлиги томонидан жорий этилган “ERP Sport” ягона электрон бошқарув тизими орқали ёшларни рўйхатга олиш ва ҳисоботларнинг ҳаққонийлигини таъминлаш масалалари ҳам кўриб чиқилди.
🔵Йиғилиш якунида оммавий спорт қамровини кенгайтириш, ёшларни мусобақаларга фаол жалб этиш ва тизимдаги шаффофликни таъминлаш бўйича аниқ топшириқлар берилди.

В хокимияте Ташкента состоялось расширенное совещание, посвящённое дальнейшему развитию физической культуры и спорта.
🏆В совещании приняли участие министр спорта Адкхам Икрамов, первый заместитель председателя НОК Отабек Умаров, хоким города Ташкента Шавкат Умурзаков, руководители управлений, директора спортивных школ, представители спортивных федераций и ассоциаций, а также тренеры-селекционеры.
🫥Из студий хокимиятов города и районов к совещанию подключились руководители районных отделов по делам молодёжи, лидеры молодёжи махаллей, представители системы высшего, дошкольного и школьного образования, районных медицинских объединений и центров «Инсон».
🚲В ходе совещания министр спорта объявил о старте сезона 2026 года «Олимпиады пяти инициатив». Работа в этом направлении была представлена по каждому району столицы. Отмечено, что в прошлом сезоне Ташкент активно участвовал в данных соревнованиях, в том числе благодаря работе лидеров молодёжи махаллей.
🫥Также обсуждены вопросы эффективной организации соревнований «Паралимпиады пяти инициатив», расширения вовлечённости населения в массовый спорт и проанализированы результаты ташкентских спортсменов на «Президентской олимпиаде» 2025 года.
Заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов представил информацию о соревнованиях по 21 виду спорта, которые планируется провести в текущем году.
📑 Кроме того, рассмотрены вопросы регистрации молодёжи и формирования достоверной отчётности через единую электронную систему управления «ERP Sport», внедрённую Министерством спорта.
🔵По итогам совещания ответственным лицам даны конкретные поручения по расширению охвата массовым спортом, активному привлечению молодёжи к соревнованиям и обеспечению прозрачности электронных систем учёта.