Тошкент шаҳар ҳокимлигида жисмоний тарбия ва спортни янада ривожлантириш масалаларига бағишланган кенгайтирилган йиғилиш ўтказилди.
🏆Унда Спорт вазири Адҳам Икрамов, МОҚ раисининг биринчи ўринбосари Отабек Умаров, Тошкент шаҳар ҳокими Шавкат Умурзаков, бошқарма бошлиқлари, спорт мактаблари директорлари, спорт федерация ва ассоциациялари раҳбарлари ҳамда селекционер тренерлар иштирок этди. 🫥Шаҳар ва туман ҳокимликлари студияларидан туман ёшлар ишлари бўлими раҳбарлари, маҳалла ёшлар етакчилари, олий таълим, мактабгача ва мактаб таълими тизими масъуллари, туман тиббиёт бирлашмалари ҳамда “Инсон” марказлари раҳбарлари ҳам қатнашди. 🚲Йиғилишда Спорт вазири томонидан “Беш ташаббус олимпиадаси”нинг 2026-йилги мавсумига старт берилгани таъкидланиб, ушбу йўналишдаги ишлар туманлар кесимида тақдим этилди. Ўтган мавсумда Тошкент шаҳри фаол қатнашгани ва бунда маҳалла ёшлар етакчиларининг ҳам ҳиссаси борлиги қайд этилди. 🫥Шунингдек, “Беш ташаббус паралимпиадаси” мусобақаларини самарали ташкил этиш, аҳолини оммавий спортга кенг жалб этиш ҳамда 2025-йилги “Президент олимпиадаси” натижалари муҳокама қилинди. 🇺🇿МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов жорий йилда 21 та спорт тури бўйича ўтказиладиган мусобақалар юзасидан тақдимот ўтказди. 📑 Спорт вазирлиги томонидан жорий этилган “ERP Sport” ягона электрон бошқарув тизими орқали ёшларни рўйхатга олиш ва ҳисоботларнинг ҳаққонийлигини таъминлаш масалалари ҳам кўриб чиқилди.
🔵Йиғилиш якунида оммавий спорт қамровини кенгайтириш, ёшларни мусобақаларга фаол жалб этиш ва тизимдаги шаффофликни таъминлаш бўйича аниқ топшириқлар берилди.

An expanded meeting dedicated to the further development of physical education and sports was held at the Tashkent city administration.
🏆 It was attended by Sports Minister Adkham Ikramov, First Deputy Chairman of the National Olympic Committee (NOC) Otabek Umarov, Tashkent city khokim Shavkat Umurzakov, heads of departments, directors of sports schools, heads of sports federations and associations, as well as selector coaches. 🫥 Heads of district youth affairs departments, mahalla youth leaders, officials of higher education, preschool and school education systems, district medical associations, and heads of “Inson” centres also participated via the studios of city and district administrations. 🚲 At the meeting, the Sports Minister announced the launch of the 2026 season of the “Five Initiatives Olympiad”, and work in this area was presented by districts. It was noted that Tashkent city actively participated in the previous season and that mahalla youth leaders also made a significant contribution. 🫥 In addition, the effective organisation of the “Five Initiatives Paralympiad” competitions, the broad involvement of the population in mass sports, and the results of the 2025 “President’s Olympiad” were discussed. 🇺🇿 Deputy Chairman of the NOC Sherzod Tashmatov presented information on competitions to be held this year in 21 sports. 📑 Issues of registering young people and ensuring the reliability of reports through the unified electronic management system “ERP Sport”, introduced by the Sports Ministry, were also reviewed.
🔵 At the conclusion of the meeting, specific tasks were assigned to expand the coverage of mass sports, actively engage young people in competitions, and ensure transparency within the system.