Ўзбекистон Давлат консерваторияси
1990-йиллар охирида Мустақиллик проспектида (Пушкин) жойлашган консерватория учун янги бино қуриш қарори қабул қилинди. Лойиҳа «Тошгипрогор» институти жамоаси томонидан тайёрланди.
Батыр Закиров кўчасидаги қурилиш 2002 йилда якунланди. Консерватория 305 та ўқув аудиторияси ва кабинети, тўртта концерт зали (Катта, Кичик, Органний ва Камерал), тўртта ўқув овоз ёзиш студияси ва миллий чолғу асбоблари музейига эга бўлди.
Фасад устунлар устидаги ярим доира шаклидаги соябон билан безатилган; бинонинг ён томонларида катта очиқ балконлар жойлашган бўлиб, уларда кўпинча машғулотлар ўтказилади.
Концерт залига кириш орқа томондан жойлашган ва устунлар устидаги цилиндрсимон ҳажм шаклида қилинган.
Бинонинг безагида миллий нақшлар ва мотивлар сезилади, бу эса унга енгиллик ва байрамона кўриниш беради.
Реал билим юрти, кимё факультети, ИССВ, Маданият вазирлиги, Маданий мерос агентлиги
Тошкентда 1894 йилда биринчи реал билим юрти очилган. Бу билим юртлари реал деб аталган, чунки улар...
«Зарафшон» — энг машҳур ресторан
«Зарафшон» ресторани 1974-йилда қурилган ва дарҳол тошкентликлар орасида энг машҳур жойлардан бириг...
Конституциявий суд биноси
Собиқ Ўзбекистон Коммунистик партияси Марказий Қўмитаси биноси 1964-йилда қурилган.Меъморлар: В. Бе...
«Марварид»
1985-йилда меъмор Офелия Петровна Айдинова томонидан тажриба лойиҳаси бўйича монолит бетондан қури...

Государственная консерватория Узбекистана
В конце 1990-х для консерватории, ранее находившейся на проспекте Мустакиллик (Пушкина), было принято решение построить новое здание. Проект подготовила команда института «Ташгипрогор».
Строительство на улице Батыра Закирова завершилось в 2002 году. Консерватория получила 305 учебных аудиторий и кабинетов, четыре концертных зала (Большой, Малый, Органный и Камерный), четыре учебные студии звукозаписи и музей национальных инструментов.
Фасад украшает полукруглый навес на колоннах; по бокам здания — большие открытые балконы, на которых часто проходят репетиции.
Вход в концертный зал расположен с тыльной стороны и выполнен в виде цилиндрического объема с навесом на колоннах.
В оформлении здания прослеживаются национальные мотивы, благодаря чему оно выглядит легким и праздничным.
Республиканский художественный колледж имени П. Бенькова
Белое, скромное, но выразительное здание колледжа было построено в 1984 году на возвышении архитект...
Кукельдаш — самый известный архитектурный памятник Ташкента
Медресе Кукельдаш расположено на площади Чорсу на холме и смотрится величественно даже несмотря на ...
Музей искусств
Государственный музей искусств Узбекистана был основан в 1918 году как Музей Народного университета...