Асрлар давомида маскарабозлар шаҳар ва қишлоқ майдонларида ҳазил-мутойиба спектакллари кўрсатиб келган. Тошкентда биринчи қўғирчоқ студияси 1928-йилда Ёш томошабинлар театрида очибди, 1939-йилда эса биринчи қўғирчоқ театри ташкил этилган. У Пионерлар саройи — собиқ буюк князь Николай Романов қароргоҳи ёнида жойлашган эди.
1979-йилда, ўзининг 40 йиллик юбилейига бағишлаб, Республика қўғирчоқ театри «Космонавтлар» метро станцияси яқинида янги бино олди. Меъмор Валерий Кузлянов лойиҳаси бўйича қурилган бино Тошкентда ўтказилган Осиё мамлакатлари қўғирчоқ театрларининг халқаро фестивали кунларида очибди.
Театрга келиш ҳақиқий эртакка саёҳатга айланади: йўлакда ранг-баранг фантастик мавжудотлар тасвирланган фавворалар, кириш эшиги устида «жонланадиган» мис маскарабозлар кутиб олади; фойенинг балкончалари ва кўп сонли нишаларида қўғирчоқлар кўргазмаси, ички ҳовлида эса афсонавий қаҳрамонлар билан сеҳрли сюжетлар гавдалантирилган. Болалар ҳам, катталар ҳам учун ҳақиқий байрам!
Очилганидан 45 йил ўтгач театр реконструкция қилинди ва янгилаб чиқилди, лекин ташқи кўриниши сақланиб қолди. Ҳозир у «Ўзбек миллий қўғирчоқ театри» деб аталади, репертуарида ўзбек ва рус тилларидаги спектакллар доимий жой олган.
Театр жамоаси кўплаб халқаро фестивалларда иштирок этади, биногнинг ўзи эса пойтахтнинг энг ёрқин меъморий безакларидан бири бўлиб қолмоқда.
Тарих музейи
Ўзбекистон Давлат тарих музейи Тошкентнинг энг чиройли биноларидан бирида — 1970-йилда пролетариат ...
Буюк княз саройи
Тошкентда модерн услубидаги европа бинолари бармоқ билан санаб чиқилади — ҳаммаси яхши таниш. Улар...
Чилонзор савдо маркази
Савдо маркази — Чилонзордаги энг машҳур ва рамзий жой. У 1964-йилда ЎзССРнинг 40 йиллигига бағишлаб...
ГУМ
1972-йилда очибдиган Бош универмаг — функционаллик ва минимализмнинг уйғун бирлашуви мисоли ҳамда э...

For centuries, maskharaboz (traditional clowns) performed humorous shows on city and village squares. The first puppet studio in Tashkent appeared in 1928 at the Young Spectator Theatre, and in 1939 the first puppet theatre was established. It was located next to the Palace of Pioneers — the former residence of Grand Duke Nikolai Romanov.
In 1979, for its 40th anniversary, the Republican Puppet Theatre received a new building near the “Kosmonavtlar” metro station. The structure, designed by architect Valeriy Kuzlyanov, opened during the days of the International Asian Puppet Theatre Festival held in Tashkent.
Visiting the theatre becomes a fairy-tale journey: colourful fountains with fantastic creatures greet visitors on the approach; above the entrance, “coming-to-life” copper maskharaboz figures welcome guests; balconies and numerous niches in the foyer host a permanent puppet exhibition, while the inner courtyard features magical scenes with fairy-tale characters. A true celebration for children and adults alike!
Forty-five years after opening, the theatre was reconstructed and modernised while preserving its original exterior. It is now called the “Uzbek National Puppet Theatre” and its permanent repertoire includes performances in both Uzbek and Russian.
The theatre company participates in numerous international festivals, and the building itself remains one of the brightest architectural jewels of the capital.
State Drama Theater of Uzbekistan
The beautiful and distinctive theater building at the intersection of Zarkaynar and Gulbazar street...
The Gates of the Lost Fortress
In 1865, a military fortress was built on the left bank of the Anhor, near the Qaytmas Gate. Surro...
Ministry of Justice
The well-known building on Broadway (Sayilgoh Street) in Tashkent, which now houses the Ministry of...
NBU Gallery of Fine Arts
In 2004, next to the palace of the Grand Duke, the National Bank for Foreign Economic Activity con...