Мустақилликнинг 20 йиллиги (2011 йил) муносабати билан Навоий кўчасида қурилган «Маърифат маркази» меъморий мажмуаси Тошкентнинг энг машҳур биноларидан биридир. У Халқаро симпозиумлар маркази ва Алишер Навоий номидаги Миллий кутубхонани бирлаштиради.
Бинонинг ташқи кўриниши иқтисодий «шарқий ампир» услубига хос: купол ва устунлар билан безатилган массив оқ рангли иншоот, кўк рангли ойналар ва псевдогранит цокол. Лойиҳа «Тошгипрогор» институти меъморлари томонидан Ўзбекистон алоқа ва ахборотлаштириш агентлиги (ҳозирги Рақамли технологиялар вазирлиги) буюртмаси асосида ишлаб чиқилган.
2012 йилда 1870 йилдан бери тарихга эга бўлган янги кутубхона ўқувчилар учун очилди. Фондда тахминан 10 миллион сақлаш бирлиги мавжуд. Кутубхонада бир неча ўқиш заллари, тадбирлар ўтказиш учун хоналар, экспозициялар учун атриум фаолият юритади. Халқаро симпозиумлар марказидан кам фойдаланилади: муҳим учрашувлар одатда шаҳарнинг бошқа залларида ўтказилади.
Мустақиллик кўчасидаги турар жой уйи
Собиқ Пушкин кўчасидаги турар жой уйи 1931-йилда меъмор К. Бабиевский лойиҳаси бўйича қурилган. Уй ...
Алишер Навоий номидаги кино саройи («Панорамали»)
Алишер Навоий номидаги кино саройи, тошкентликларга «Панорамали» деб кўпроқ таниш — пойтахтнинг эн...
Зайниддин бобо мақбараси
Шайх Зайниддин — Тошкентнинг муқаддас ҳомийларидан бири, XII асрда Бағдодда туғилган ва отаси томон...
Тарас Шевченко туристик кўчаси
Узунлиги 226 метр бўлган туристик кўча Тошкент марказида — Саид Барака кўчаси кесишмасидан Фидокор...

Alisher Navoi National Library of Uzbekistan
The architectural complex “Ma’rifat Markazi” (Center of Enlightenment), built on Navoi Street for the 20th anniversary of independence (2011), is one of the most famous buildings in Tashkent. It combines the International Symposium Center and the Alisher Navoi National Library of Uzbekistan.
The exterior of the building is typical of the so-called “Eastern Empire” style: a massive white structure with a dome and columns, blue-tinted glass, and a pseudo-granite plinth. The project was developed by architects from the “Tashgiprogor” institute on the order of the Uzbek Agency for Communications and Informatization (now the Ministry of Digital Technologies).
In 2012, the new library, which traces its history back to 1870, opened to readers. The collection contains approximately 10 million items. The library features several reading halls, rooms for events, and an atrium for exhibitions. The International Symposium Center is used infrequently: significant meetings are usually held in other venues around the city.
Taras Shevchenko Tourist Street
The 226-meter-long tourist street is located in the center of Tashkent — from the intersection wit...
Bogkucha Housing Estate (former Ts-27)
The distinctive buildings of the Bogkucha housing estate were designed by architects G. Korobtsev, ...
Tashkent House of Photography
One of Tashkent’s most popular venues is the House of Photography. It regularly hosts exhibitions o...
Academy of Sciences Building on Yahya Gulamov Street
The Academy of Sciences building on Yahya Gulamov Street (formerly Gogol) involuntarily draws atten...