Manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish – halol va shaffof davlat xizmati sari muhim qadam
Toshkent shahar hokimligida davlat xizmatida ochiqlik, halollik va qonun ustuvorligini taʼminlash, korrupsiyaning oldini olish hamda manfaatlar to‘qnashuvini barvaqt aniqlash va bartaraf etish bo‘yicha tizimli ishlar izchil davom ettirilmoqda.
So‘nggi yillarda mamlakatimizda korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida mutlaqo yangi huquqiy va institutsional tizim shakllantirildi. Bu borada qabul qilingan qonunlar va Prezident hujjatlari davlat organlari faoliyatida ochiqlik, hisobdorlik va manfaatlar to‘qnashuvining oldini olishga qaratilgan muhim huquqiy mexanizmlarni belgilab berdi.
Jumladan, O‘zbekiston Respublikasining 2024 yil 5 iyunda qabul qilingan “Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida”gi Qonuni davlat organlari va tashkilotlarida xizmat vazifalarini xolisona bajarishga to‘sqinlik qilishi mumkin bo‘lgan shaxsiy manfaatlarni o‘z vaqtida aniqlash, baholash va bartaraf etishning huquqiy asoslarini belgilab berdi.
Mazkur Qonunga muvofiq, davlat organlari va tashkilotlari xodimlari o‘z xizmat vazifalarini amalga oshirish jarayonida shaxsiy manfaatlar davlat yoki jamoat manfaatlariga taʼsir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan holatlarga yo‘l qo‘ymasligi, bunday vaziyat yuzaga kelganda esa bu haqda belgilangan tartibda o‘zining bevosita rahbariga yoki komplayens xizmatiga maʼlumot taqdim etishi hamda manfaatlar to‘qnashuvini bartaraf etish choralarini ko‘rishi shart.
Shuningdek, Qonunning tegishli normalariga muvofiq, davlat xizmatchisi tadbirkorlik subyektlarini mustaqil ravishda boshqarishi, ularning ijro etuvchi organlarida ishtirok etishi yoki xizmat vazifalarining xolis bajarilishiga taʼsir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan boshqa faoliyat bilan shug‘ullanishiga yo‘l qo‘yilmaydi.
Toshkent shahar hokimligi Komplayens va korrupsiyaga qarshi ichki nazorat xizmati tomonidan shahar hamda tuman hokimliklari xodimlari tomonidan taqdim etilgan ehtimoliy manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risidagi deklaratsiyalar belgilangan tartibda atroflicha tahlil qilindi.
O‘rganishlar davomida deklaratsiyalarda keltirilgan maʼlumotlar davlat reyestrlari, vakolatli organlarning axborot tizimlari hamda boshqa manbalar bilan solishtirildi. Bu esa ehtimoliy manfaatlar to‘qnashuvini barvaqt aniqlash va uning kelib chiqish sabablarini tahlil qilish imkonini berdi.
Amalga oshirilgan tahlillar natijasida jami 167 nafar xodim, jumladan 5 nafari shahar hokimligi, 26 nafari tuman hokimliklari hamda 136 nafari hokimlik tizimidagi tashkilotlar xodimlari tomonidan O‘zbekiston Respublikasining “Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida”gi Qonuni talablariga xilof ravishda tadbirkorlik subyektlarini tashkil etganligi yoki ularning boshqaruv organlarida ishtirok etayotganligi aniqlandi.
Ushbu holatlar davlat xizmatida halollik tamoyillarini yana-da mustahkamlash, davlat xizmatchisining maqomiga qo‘yilgan talablarga so‘zsiz rioya etilishini taʼminlash nuqtai nazaridan huquqiy jihatdan baholandi.
Aniqlangan holatlar yuzasidan Toshkent shahar hokimligi Komplayens va korrupsiyaga qarshi ichki nazorat xizmati tomonidan amaldagi qonunchilik talablariga muvofiq tegishli choralar ko‘rildi.
Shuningdek, masʼul xodimlar Odob-axloq komissiyalarida muhokama qilinib, ular bilan profilaktik suhbatlar o‘tkazildi hamda xizmat intizomi, odob-axloq va manfaatlar to‘qnashuviga oid qonunchilik talablariga qatʼiy rioya etish yuzasidan rasmiy ogohlantirildi.
Zamonaviy komplayens tizimida manfaatlar to‘qnashuvini boshqarishning asosiy maqsadi xodimni jazolash emas, balki davlat xizmatida xolislik va shaffoflikni taʼminlash hisoblanadi.
Xalqaro amaliyotda ham manfaatlar to‘qnashuvi korrupsiyaning o‘zi sifatida emas, balki korrupsiya xavfini keltirib chiqarishi mumkin bo‘lgan omil sifatida baholanadi. Shu bois uni o‘z vaqtida aniqlash, deklaratsiya qilish va bartaraf etish eng samarali profilaktik choralardan biri hisoblanadi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida qabul qilingan farmon va qarorlarida davlat organlarida komplayens-nazorat tizimlarini kuchaytirish, manfaatlar to‘qnashuvini samarali boshqarish va davlat xizmatchilarining halollik standartlarini yuksaltirish ustuvor vazifalar sifatida belgilangan.
Toshkent shahar hokimligida amalga oshirilayotgan mazkur ishlar, avvalo, davlat xizmatida ochiqlik, shaffoflik va qonun ustuvorligini taʼminlashga xizmat qiladi.
Manfaatlar to‘qnashuvini barvaqt aniqlash va uni bartaraf etish orqali davlat xizmatchilarining qaror qabul qilishdagi xolisligi taʼminlanadi, davlat organlariga nisbatan jamoatchilik ishonchi mustahkamlanadi hamda korrupsiyaga olib kelishi mumkin bo‘lgan omillar bartaraf etiladi.
Halollik, shaffoflik va qonun ustuvorligi – samarali  davlat boshqaruvining eng muhim mezonlaridir. Manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish esa ushbu tamoyillarni hayotga tatbiq etishning eng muhim shartlaridan biri bo‘lib, Toshkent shahar hokimligi bu borada profilaktikaga asoslangan, ochiq va tizimli yondashuvni izchil amalga oshirishda davom etadi.

В хокимияте города Ташкента последовательно продолжается системная работа по обеспечению открытости, честности и верховенства закона на государственной службе, предотвращению коррупции, а также раннему выявлению и устранению конфликта интересов.
В последние годы в нашей стране сформирована совершенно новая правовая и институциональная система в сфере борьбы с коррупцией. Принятые в этой области законы и документы Президента определили важные правовые механизмы, направленные на обеспечение открытости, подотчётности и предотвращение конфликта интересов в деятельности государственных органов.
В частности, Закон Республики Узбекистан «О конфликте интересов», принятый 5 июня 2024 года, определил правовые основы своевременного выявления, оценки и устранения личных интересов, которые могут препятствовать объективному выполнению служебных обязанностей в государственных органах и организациях.
В соответствии с данным Законом работники государственных органов и организаций обязаны не допускать ситуаций, при которых личные интересы могут влиять на государственные или общественные интересы при выполнении служебных обязанностей, а при возникновении такой ситуации — в установленном порядке сообщать об этом своему непосредственному руководителю или службе комплаенса и принимать меры по устранению конфликта интересов.
Также согласно соответствующим нормам Закона государственному служащему не допускается самостоятельно управлять субъектами предпринимательства, участвовать в их исполнительных органах или заниматься иной деятельностью, которая может влиять на объективное выполнение служебных обязанностей.
Службой комплаенса и внутреннего контроля по противодействию коррупции хокимията города Ташкента в установленном порядке были всесторонне проанализированы декларации о возможном конфликте интересов, представленные сотрудниками городских и районных хокимиятов.
В ходе изучения сведения, указанные в декларациях, были сопоставлены с государственными реестрами, информационными системами уполномоченных органов и другими источниками. Это позволило своевременно выявить возможный конфликт интересов и проанализировать причины его возникновения.
По результатам проведённых анализов установлено, что всего 167 сотрудников, в том числе 5 сотрудников городского хокимията, 26 — районных хокимиятов и 136 — организаций системы хокимията, в нарушение требований Закона Республики Узбекистан «О конфликте интересов» создали субъекты предпринимательства или участвуют в их органах управления.
Данные обстоятельства были оценены с правовой точки зрения в целях дальнейшего укрепления принципов честности на государственной службе и обеспечения безусловного соблюдения требований, предъявляемых к статусу государственного служащего.
По выявленным случаям Службой комплаенса и внутреннего контроля по противодействию коррупции хокимията города Ташкента в соответствии с требованиями действующего законодательства приняты соответствующие меры.
Также ответственные сотрудники были рассмотрены на Комиссиях по этике, с ними проведены профилактические беседы, и они официально предупреждены о необходимости строгого соблюдения требований законодательства по служебной дисциплине, этике и конфликту интересов.
В современной системе комплаенса основной целью управления конфликтом интересов является не наказание сотрудника, а обеспечение объективности и прозрачности на государственной службе.
В международной практике конфликт интересов оценивается не как сама коррупция, а как фактор, который может создавать риск коррупции. Поэтому его своевременное выявление, декларирование и устранение считаются одной из наиболее эффективных профилактических мер.
Также в указах и постановлениях Президента Республики Узбекистан, принятых в сфере борьбы с коррупцией, в качестве приоритетных задач определены усиление систем комплаенс-контроля в государственных органах, эффективное управление конфликтом интересов и повышение стандартов честности государственных служащих.
Работы, осуществляемые в хокимияте города Ташкента, прежде всего служат обеспечению открытости, прозрачности и верховенства закона на государственной службе.
Путём раннего выявления и устранения конфликта интересов обеспечивается объективность государственных служащих при принятии решений, укрепляется общественное доверие к государственным органам, а факторы, которые могут привести к коррупции, устраняются.
Честность, прозрачность и верховенство закона — важнейшие критерии эффективного государственного управления. Предотвращение конфликта интересов является одним из важнейших условий реализации этих принципов, и хокимият города Ташкента продолжает последовательно осуществлять в этой сфере профилактический, открытый и системный подход.