🗑30-mart sanasi BMT tomonidan Xalqaro chiqindilarsiz kun sifatida belgilangan bo‘lib, ushbu kun chiqindilarni kamaytirish, mas’uliyatli iste’molni kengaytirish hamda qayta ishlash madaniyatini rivojlantirishga qaratilgan. 2026-yilda ushbu sana doirasidagi global e’tibor aynan oziq-ovqat chiqindilarini kamaytirish masalasiga qaratilmoqda.
♻Mazkur masala Toshkent shahri uchun ham nihoyatda dolzarb: 2025-yilda poytaxtda jami 1,1 million tonna chiqindi yig‘ib olingan. Shaharda har kuni 320 ta maxsus texnika yordamida 3 ming tonnaga yaqin chiqindi yig‘ilib, olib chiqiladi.
Toshkent shahar hokimligi chiqindilar bilan ishlash masalasiga faqat kommunal xizmat vazifasi sifatida emas, balki ekologiya, zamonaviy shahar boshqaruvi va fuqarolik madaniyatining muhim yo‘nalishi sifatida qaraydi. Shu maqsadda poytaxtda chiqindilarni boshqarish jarayonlarini raqamlashtirish bo‘yicha “Toza Poytaxt” tizimi joriy etilgan. Mazkur tizim orqali chiqindi tashuvchi maxsus texnikalar harakati, ularga biriktirilgan hududlar, davlat raqamlari hamda har bir hudud bo‘yicha chiqindi olib ketish kunlarini kuzatish imkoniyati yaratilgan.
🖥Shuningdek, xalqnazorati.uz platformasi orqali aholidan kelib tushayotgan murojaatlar qabul qilinib, to‘g‘ridan to‘g‘ri mas’ullarga yo‘naltirilmoqda. Bu esa murojaatlarni ko‘rib chiqish sifatini oshirish, muammolarni bartaraf etish muddatini qisqartirish va tizimning ochiqligini ta’minlashga xizmat qilmoqda.
🔄Qayta ishlash yo‘nalishida ham amaliy ishlar olib borilmoqda. Jumladan, Yangihayot tumanidagi “Profpack” korxonasida har oy qariyb 2,5 ming tonna qog‘oz chiqindisi qayta ishlanmoqda. Bundan tashqari, plastik chiqindilarni alohida yig‘ish va ularni qayta ishlash samaradorligini oshirishga qaratilgan maxsus loyihalar ham ko‘rib chiqilmoqda.
🔺Nazorat va javobgarlik masalasi ham doimiy e’tiborda. Xususan, o'tgan 2025-yilda o‘tkazilgan reydlar davomida poytaxtda chiqindilarni belgilanmagan joylarga tashlash bilan bog‘liq holatlar yuzasidan 2 milliard so‘mdan ortiq jarimalar qo‘llanilgan.
➡️Bugungi sana yana bir muhim haqiqatni eslatadi: chiqindi muammosi faqat uni olib chiqish bilan hal bo'lmaydi. Ayniqsa, 2026-yilgi global mavzudan kelib chiqib, oziq-ovqat isrofiga yo‘l qo‘ymaslik, saralash madaniyatini kengaytirish, atrof-muhit tozaligiga mas’uliyat bilan munosabatda bo‘lish va tizim xodimlari mehnatini hurmat qilish har birimizning kundalik odatimizga aylanishi lozim.
KXAY yo‘lida keng ko‘lamli modernizatsiya
28.03.2026, 11:19
Avval xabar berganimizdek, Kichik halqa avtomobil yo‘lining (KXAY) Chilonzor tumani hududidan o‘tgan qismida — Ko‘z mikr...

🗑Дата 30 марта была учреждена ООН как Международный день за мир без отходов. Этот день призван содействовать сокращению отходов, распространению ответственного потребления и развитию культуры переработки. В 2026 году глобальное внимание в рамках этой даты будет сосредоточено именно на вопросе сокращения пищевых отходов.
♻Данный вопрос чрезвычайно актуален и для города Ташкента: в 2025 году в столице было собрано в общей сложности 1,1 миллиона тонн отходов. Ежедневно в городе с помощью 320 единиц спецтехники собирается и вывозится около 3 тысяч тонн отходов.
Хокимият города Ташкента подходит к вопросу обращения с отходами не только как к задаче коммунальных служб, но и как к важному направлению экологии, современного городского управления и гражданской культуры. С этой целью в столице внедрена система "Тоза Пойтахт" ("Чистая столица") по цифровизации процессов управления отходами. Эта система позволяет отслеживать движение специальной мусоровывозящей техники, закреплённые за ней территории, государственные номера, а также дни вывоза мусора по каждому району.
🖥Кроме того, через платформу xalqnazorati.uz принимаются и напрямую направляются ответственным лицам обращения, поступающие от населения. Это служит повышению качества рассмотрения обращений, сокращению сроков устранения проблем и обеспечению прозрачности системы.
🔄Ведётся и практическая работа в направлении переработки. В частности, на предприятии "Profpack" в Янгихаётском районе ежемесячно перерабатывается около 2,5 тысяч тонн бумажных отходов. Помимо этого, рассматриваются специальные проекты, направленные на раздельный сбор пластиковых отходов и повышение эффективности их переработки.
🔺Вопрос контроля и ответственности также находится в центре постоянного внимания. В частности, в ходе рейдов, проведённых в прошлом, 2025 году, в столице за случаи выброса отходов в неустановленных местах были наложены штрафы на сумму более 2 миллиардов сумов.
➡️Сегодняшняя дата напоминает ещё одну важную истину: проблема отходов не решается одним лишь их вывозом. Особенно исходя из глобальной темы 2026 года, недопущение пищевых отходов, распространение культуры сортировки, ответственное отношение к чистоте окружающей среды и уважение к труду работников системы должны стать повседневной привычкой каждого из нас.