Toshkent shahrida maishiy chiqindilarni olib chiqib ketish jarayoni to‘liq raqamlashtirilmoqda
Toshkent shahar hokimligida maishiy chiqindilarni to‘plash va olib chiqib ketish jarayonini raqamlashtirish masalasi muhokama qilindi. Yig‘ilishni shahar hokimligining Axborot texnologiyalari masalalari bo‘yicha kotibiyat mudiri Bobur Abdurahimov olib bordi va yangi tizim – “Toza Poytaxt” dasturiy ta’minoti bilan ishtirokchilarni tanishtirdi.
Ushbu tizim orqali chiqindi yig‘ish texnikalari mahallabay va belgilangan grafik asosida jalb etiladi. Jarayonda Ekologiya qo‘mitasi, Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi, Milliy gvardiya va mahalla yettiligi o‘z hududlariga mas’ul bo‘ladi.
“Toza Poytaxt” dasturiy ta’minoti ertadan “Olmazor” tumanida sinov tariqasida ishga tushiriladi, 1 sentyabrga qadar qolgan tumanlarga ham bosqichma-bosqich joriy etiladi. Loyihaning asosiy maqsadi – chiqindilarni to‘plash va olib chiqib ketish jarayonini nazorat qilish orqali shahar tozaligini ta’minlash, texnikalar ishini monitoring qilish va xizmat sifatini oshirish.
Yangi tizim orqali mahallaning ichki ko‘chalarida texnikalar harakatini kuzatish, chiqindi hajmini hisoblash, yuridik tashkilotlarga ko‘rsatilayotgan xizmat sifatini baholash, markaziy va ichki ko‘chalardagi sanitariya holatini monitoring qilish mumkin bo‘ladi. Barcha ma’lumotlar avtomatik tarzda yig‘iladi, inson resurslariga ehtiyoj qolmaydi. Bajarilmagan ishlar va chiqindi olib chiqib ketilmagan manzillar ham avtomatik qayd etiladi.
Yig‘ilishda Toshkent shahar Mahallalar uyushmasi rahbari Furqat Mahmudxo’jayev mazkur tashabbusni qo‘llab-quvvatladi va tizim mahalla raislari hamda mahalla yettiligi uchun katta yordam bo‘lishini ta’kidladi. “Maxsustrans” davlat korxonasi, Ekologiya qo‘mitasi va Milliy gvardiya vakillari ham o‘z fikr va takliflarini bildirishdi.

В Ташкенте полностью цифровизируется процесс вывоза бытовых отходов
В хокимияте города Ташкента обсужден вопрос цифровизации процесса сбора и вывоза бытовых отходов. Встречу провел заведующий секретариатом по вопросам информационных технологий хокимията города Бобур Абдурахимов и ознакомил участников с новой системой - программным обеспечением "Toza Poytaxt" ("Чистая столица").
С помощью этой системы техника по сбору отходов будет привлекаться в разрезе махаллей и по установленному графику. В процессе ответственность за свои территории будут нести Комитет по экологии, Комитет санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья, Национальная гвардия и махаллинская семерка.
С завтрашнего дня программное обеспечение "Toza Poytaxt" будет запущено в тестовом режиме в Алмазарском районе, а до 1 сентября оно будет поэтапно внедрено в остальных районах. Основная цель проекта - обеспечение чистоты города, мониторинг работы техники и повышение качества обслуживания путем контроля за процессом сбора и вывоза отходов.
С помощью новой системы можно будет отслеживать движение техники на внутренних улицах махалли, рассчитывать объем отходов, оценивать качество услуг, предоставляемых юридическим организациям, а также осуществлять мониторинг санитарного состояния центральных и внутренних улиц. Все данные будут собираться автоматически, без необходимости в человеческих ресурсах. Автоматически будут регистрироваться также невыполненные работы и адреса, откуда не вывезли мусор.
На встрече руководитель Ассоциации махаллей города Ташкента Фуркат Махмудходжаев поддержал эту инициативу и отметил, что система станет большим подспорьем для председателей махаллей и махаллинской семерки. Представители Государственного предприятия "Махсустранс," Комитета по экологии и Национальной гвардии также высказали свои мнения и предложения.