O‘zbekiston ovozi sayyohlik ko‘chasi
Ko‘chaning umumiy uzunligi 2,1 kilometrni tashkil etadi, bu yerda aholi va sayyohlar uchun barcha zamonaviy sharoitlar yaratilgan. Keng piyodalar va velosiped yo‘laklari, dam olish zonaları, selfi zonalari, ochiq sport maydonchalari va biohojatxonalar barpo etilgan. Shuningdek, bolalar uchun ekoploshadkalar va arqon parklari, oilaviy dam olish maskanlari tashkil etilgan.
Obodonlashtirilgan ko‘cha 2025-yil sentabr oyida ochilgan bo‘lib, Respublika bolalar kutubxonasidan boshlanib, Yaxyo G‘ulomov ko‘chasi bilan kesishgan joyda avtomobillar uchun kichik transport halqasi yaratilgan va Ekopark kirish qismigacha davom etadi. Shastri va Sodiq Azimov ko‘chalari bilan kesishgan joyda Lal Bahodur Shastri byusti joylashgan skver va 64-maktab mavjud.
O‘zbekiston ovozi ko‘chasida to‘siqsiz muhit yaratilgan, ko‘p miqdorda gullar va butalar ekilgan, o‘rindiqlar, chiqindi qutilari va yoritish tizimi o‘rnatilgan. Avtomobil yo‘li bir qatorli qilib toraytirilgan, pullik to‘xtash joylari mavjud. Kafe va restoranlar stollarini trotuarga chiqarib qo‘yishgan.
Ko‘chada har doim yaratilgan qulay va chiroyli zonani yuqori baholagan shaharliklar va sayyohlarni uchratish mumkin.
Meʼmorchilik fakulteti
Toshkentliklarga MUM chap tomonidagi yumaloq burchakli uch qavatli gʻisht bino yaxshi tanish. U 19...
Real bilim yurti, kimyо fakulteti, ISSV, Madaniyat vazirligi, Madaniy meros agentligi
Toshkentda 1894 yilda birinchi real bilim yurti ochilgan. Bu bilim yurtlari real deb atalgan, chunk...
«Shodlik» mehmonxonasi, u ham «Yoshlar uyi»
«Shodlik» mehmonxonasi — 1976-yilda Oʻzbekiston komсомoli MK tomonidan yoshlar uchun qurilgan katt...
Ko‘krak jarrohligi
Uzunasiga cho‘zilgan to‘qqiz qavatli bino Chilonzor ko‘chasi bilan Kichik halqa avtomobil yo‘li (so...

Туристическая улица Узбекистон овози
Общая протяженность улицы составляет 2,1 километра, здесь созданы все современные условия для жителей и туристов. Обустроены широкие пешеходные и велосипедные дорожки, зоны отдыха, селфи-зоны, открытые спортивные площадки и биотуалеты. Также созданы экоплощадки и веревочные парки для детей, места для семейного отдыха.
Обустроенная улица открыта в сентябре 2025 года, начинается от Республиканской детской библиотеки на пересечении с улицей Яхьё Гулямова, где создано небольшое транспортное кольцо для автомобилей, и продолжается до входа в Экопарк. На пересечении с улицами Шастри и Садыка Азимова расположены скверик с бюстом Лала Баходура Шастри и 64 школа.
На улице Узбекистон овози создано безбарьерное пространство, высажено много цветов и кустарников, установлены скамейки, урны и освещение. Проезжая часть сужена до одной полосы, предусмотрены платные парковки. Кафе и рестораны вынесли столики на тротуары.
На улице всегда можно встретить горожан и туристов, оценивших созданную удобную и красивую зону.
Казённая палата
В 1901 году Казённая палата получила собственное здание, специально построенное архитектором В. С. ...
Здание Академии наук на улице Яхъя Гулямова
Здание Академии наук на улице Яхъя Гулямова (бывшая Гоголя) непроизвольно привлекает внимание своим ...
Весной 2011 года была снесена Навоийская ярмарка, и на её месте началось строительство восьми семиэ...
Лютеранская кирха
Ташкентская кирха считается первым лютеранским храмом на территории Средней Азии.Начальный проект з...