Davlat Temuriylar tarixi muzeyi
Davlat Temuriylar tarixi muzeyi 1996 yilda prezident Islom Karimov tashabbusi bilan Amir Temur tavalludining 660 yilligi munosabati bilan ochilgan.
Me’mor Abduqahhor Turdiyev loyihasi bo‘yicha qurilgan bino — klassik sharqiy gumbazli dumaloq inshootdir. Ustunlar ustidagi aylanma soyabon binoga yengillik bag‘ishlaydi.
Muzey uch qavatli; ekspozitsiya ikkinchi va uchinchi qavatlarda joylashgan. Interyerlar marmar, naqqoshlik, ustunlar, sharqiy miniatyura elementlari va zarhal oltin bilan boy bezatilgan.
Markaziy foye 8 metrdan ortiq balandlikdagi, 106 ming xrustal osmadan iborat ulkan qandil bilan bezatilgan.
Kirish oldida katta laganli favvora joylashgan.
ToshMIning yuz yillik tarixi
Har bir toshkentlikka bu qisqartma tanish — ToshMI. U endi faqat oʻquv muassasasi nomi emas, balki...
ODO va Yuridik universitet
Harbiy yigʻin uchun bino 1885-yilda qurilgan va uning umumiy koʻrinishi hozirgacha saqlanib qolgan....

Государственный музей истории Тимуридов
Музей открыт в 1996 году по инициативе президента Ислама Каримова к 660-летию со дня рождения Амир Темура.
Здание, построенное по проекту архитектора Абдукаххара Турдыева, — круглое сооружение с классическим восточным куполом. Круговой навес на колоннах придает ему легкость.
Музей трехэтажный; экспозиция размещена на втором и третьем этажах. Интерьеры богато украшены мрамором, росписями, колоннами, элементами восточной миниатюры и сусальным золотом.
Центральное пространство украшает люстра высотой более 8 метров из 106 тысяч хрустальных подвесок.
Перед входом расположен фонтан с большими чашами.
Пятничная мечеть Ходжи Ахрара Вали
Три бирюзовых купола рядом с медресе Кукельдаш видны издалека и определяют пейзаж ташкентского ста...
Девятиэтажка на Сапёрной площади
Это первое (или одно из первых) девятиэтажное здание в Ташкенте. В своё время оно вызывало удивлени...
Торговый центр Чиланзар
Торговый центр — самое известное, знаковое место на Чиланзаре. Открылся он в 1964 году к 40-летию У...
Баланд мечеть на Чакаре
Мечеть «Баланд» была возведена в 1857 году. «Баланд» означает высокий, такое название мечеть получ...