NBU Tasviriy sanʼat galereyasi
2004 yilda buyuk knyaz saroyi yonida Milliy bank tashqi iqtisodiy faoliyat tomonidan rasmlar va tangalar kolleksiyasini namoyish etish uchun koʻrgazma zali qurilgan.
«Toshgiprogor» instituti loyihasida Rossiya, Yevropa mamlakatlari va AQSh galereya meʼmorchiligi tajribasi hisobga olingan. 3,5 ming kvadrat metr ekspozitsiya maydoni 15 ta zalga boʻlingan, bu koʻrgazma maydonini oqilona tashkil etishga imkon beradi.
Bino pardozlashida milliy anʼanalar va Samarqand, Buxoro va Xiva meʼmoriy qonunlari qoʻllanilgan.
Keng joylashtirilgan ustunlar bilan fasad tantanali koʻrinish yaratadi. Bezashda “karimovcha” uslubining belgilari namoyon boʻlgan: oq devorlar, qora oynalar va granit poydevor.
Birinchi qavatda ikkita katta yon zallar va markaziy dumaloq zal joylashgan boʻlib, u yerda koʻrgazmalar ochilish marosimlari oʻtkaziladi. Tabiiy yoritish va qandil bilan ochiq atrium ikkinchi qavatgacha davom etadi, u yerda markaziy zalni 10 ta kichik zallar oʻrab turadi.
Oʻn yildan ortiq mavjudligi davomida Galereya poytaxt madaniy hayotida markaziy oʻrinlardan birini egallagan.
San’at muzeyi
Oʻzbekiston Davlat sanʼat muzeyi 1918-yilda Xalq universiteti muzeyi sifatida tashkil etilgan. 1935...
Baroqxon madrasasi
2007 yilda maqbarasi yaqin atrofda joylashgan buyuk ilohiyotchi va alloma Qaffol ash-Shoshiy shara...
Meʼmorchilik fakulteti
Toshkentliklarga MUM chap tomonidagi yumaloq burchakli uch qavatli gʻisht bino yaxshi tanish. U 19...
Davlat boshqaruvi akademiyasi
Sobiq Respublika iste’mol kooperatsiyasi uyi («O‘zbekbirlashuv») binosi 1974 yilda qurilgan. Majmu...

Галерея изобразительного искусства НБУ
В 2004 году рядом с дворцом великого князя Национальный банк внешнеэкономической деятельности построил выставочный зал для демонстрации картин и коллекции монет.
В проекте института «Ташгипрогор» был учтен опыт галерейной архитектуры России, европейских стран и США. Экспозиционная площадь в 3,5 тысячи квадратных метров разделена на 15 залов, что позволяет рационально организовать выставочное пространство.
В отделке здания использованы национальные традиции и архитектурные каноны Самарканда, Бухары и Хивы.
Фасад с широко расставленными колоннами создает торжественный облик. В оформлении проявились черты «каримовского» стиля: белые стены, темные стекла и гранитное основание.
На первом этаже расположены два больших боковых зала и круглый центральный зал, где проходят церемонии открытия выставок. Открытый атриум с естественным освещением и люстрой продолжается на второй этаж, где центральный зал окружают 10 малых залов.
За более чем двадцатилетний период своего существования Галерея заняла одно из центральных мест в культурной жизни столицы.
Угловое здание на Хадре
Здание хорошо знакомо каждому ташкентцу: уже почти 80 лет оно зрительно «держит» площадь Хадра и пе...
Весной 2011 года была снесена Навоийская ярмарка, и на её месте началось строительство восьми семиэ...
Здание Французского посольства
Все ташкентцы обращают внимание на здание посольства Франции, расположенное на углу улиц Яхьё Гуля...
Основные черты площадь Мустакиллик приобрела после землетрясения 1966 года, когда размеры бывшей К...