loyihasi «Toshkent boshplanLITI» instituti tomonidan birinchi prezident
Birinchi ikki qavat jabhalari, u yerda turli tashkilotlar joylashgan, qizil granit bilan qoplangan; yuqori besh qavat esa oq shisha-kristallit bilan bezatilgan.
Har bir uy ikkita blok-seksiyadan iborat bo‘lib, har birida 20 tadan xonadon, jami 40 ta uch, to‘rt va besh xonali kvartiralar mavjud.
Binolar avtomagistradan 24,5 metr orqaga chekinib loyihalashtirilgan, bu shovqin himoya zonasi yaratish uchun qilingan. Ko‘cha va turar joy qurilishi o‘rtasida kashtan daraxtlari bilan obodonlashtirilgan bulvar tashkil etilgan, hovli tomonida esa 32 metrli kashtan, qarag‘ay, emon daraxtlari, gullar va butalar bilan boyitilgan park zonasi barpo etilgan. Mikroiklimni yaxshilash maqsadida favvoralar qurilgan, bolalar va sport maydonchalari joylashtirilgan.
Asrlar davomida maskarabozlar shahar va qishloq maydonlarida hazil-mutoyiba spektakllari koʻrsatib ...
Mustaqillik maydoni asosiy koʻrinishini 1966-yilgi zilziladan keyin oldi — sobiq Qizil maydon oʻlch...
Uzunligi 226 metr bo‘lgan turistik ko‘cha Toshkent markazida — Said Baraka ko‘chasi kesishmasidan ...

Весной 2011 года была снесена Навоийская ярмарка, и на её месте началось строительство восьми семиэтажных жилых домов. Проект жилого комплекса разработан институтом «Тошкент бошпланЛИТИ» по инициативе первого президента. В конце 2012 года дома были сданы, и жильцы въехали в 320 квартир.
Фасады первых двух этажей, где располагаются различные организации, облицованы красным гранитом; верхние пять этажей отделаны белым стекло-кристаллитом.
Каждый дом состоит из двух блок-секций по 20 квартир, то есть всего 40 трех-, четырех- и пятикомнатных квартир.
Здания спроектированы с отступом 24,5 м от автомагистрали для создания шумозащитной зоны. Между улицей и жилой застройкой обустроен бульвар с каштанами, а со стороны двора — 32-метровая парковая зона с каштанами, соснами, дубами, цветами и кустарниками. Для улучшения микроклимата построены фонтаны, размещены детские и спортивные площадки.
Дом Половцова и Музей прикладного искусства
Одно из самых удивительных и познавательных мест Ташкента — Государственный музей прикладного иску...
Музей литературы, Молодёжный театр Узбекистана
Красивое большое здание на проспекте Навои построено в 1940 году по проекту архитектора Стефана Ник...