2026-йилнинг 6 ойида Тошкент шаҳрида инвестициялар ва иқтисодий ривожланиш йўналишида эришилган асосий натижалар
2026-йилнинг биринчи ярмида Тошкент шаҳри инвестицияларни жалб этиш ҳамда иқтисодий ривожланиш суръатлари бўйича мамлакатнинг етакчи ҳудудларидан бири бўлди. Жалб этилган маблағлар янги ишлаб чиқариш қувватларини яратиш, экспорт салоҳиятини ошириш, аҳоли бандлигини таъминлаш, маҳаллий маҳсулотлар турини кенгайтириш ҳамда пойтахт иқтисодиётининг барқарор ўсишини таъминлашга хизмат қилди.
Ҳисобот даврида Тошкент шаҳрининг ялпи ҳудудий маҳсулоти (ЯҲМ) 226,0 трлн сўмни ташкил этди. Бу ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 13,3 фоизлик ўсиш демакдир.
Белгиланган 11,2 фоизлик прогноз ортиғи билан бажарилди, натижада Тошкент шаҳри республикада ЯҲМ ўсиш суръати бўйича энг юқори натижани қайд этди.
Шунингдек, 2026-йилнинг олти ойида саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажми 109,6 трлн сўмни ташкил этди. Бу кўрсаткич ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 8,0 фоизга ошди. Белгиланган 8,0 фоизлик прогноз тўлиқ бажарилди.
Инвестициялар йўналишида эса ҳисобот даврида 4,3 млрд АҚШ доллари миқдорида тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ва кредитлар ўзлаштирилди. Бу ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 1,5 баробар кўп бўлиб, пойтахт иқтисодиётига хорижий инвесторларнинг ишончи мустаҳкамланиб бораётганини кўрсатади.
Шунингдек:
— 249 та инвестиция лойиҳаси ишга туширилди; — умумий қиймати 657,5 млн АҚШ доллари бўлган янги лойиҳалар фойдаланишга топширилди; — 9,8 мингта янги иш ўрни яратилиб, минглаб оилалар учун барқарор даромад манбаи таъминланди; — 1 млрд 546,9 млн АҚШ доллари миқдорида экспорт амалга оширилиб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 43 фоизлик ўсиш қайд этилди.
Маҳаллийлаштириш дастури доирасида 77 та лойиҳа амалга оширилиб, 4,9 трлн сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилди. Белгиланган кўрсаткичлар 148 фоизга бажарилди.
Мазкур лойиҳалар импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кенгайтириш, ички бозорни маҳаллий маҳсулотлар билан таъминлаш, ишлаб чиқариш харажатларини камайтириш ва янги кооперация алоқаларини шакллантиришга хизмат қилмоқда.
Маҳаллийлаштириш лойиҳалари ҳисобидан 121,6 млн АҚШ доллари миқдорида экспорт амалга оширилди. Бу пойтахт корхоналарининг ташқи бозорлардаги мавқеи мустаҳкамланиб, маҳаллий маҳсулотларнинг халқаро рақобатбардошлиги ошиб бораётганини кўрсатади.
Эришилган натижаларнинг асосий ижтимоий самараси — янги иш ўринлари, аҳоли даромадларининг ўсиши, замонавий ишлаб чиқаришларнинг ташкил этилиши, саноат салоҳиятининг кенгайиши ҳамда шаҳарнинг иқтисодий ва ижтимоий инфратузилмасини ривожлантириш учун қўшимча имкониятлар яратилганидир.

Основные результаты Ташкента в сфере инвестиций и экономического развития за шесть месяцев 2026 года
В первом полугодии 2026 года Ташкент стал одним из ведущих регионов страны по привлечению инвестиций и темпам экономического развития. Привлечённые средства направлены на создание новых производственных мощностей, повышение экспортного потенциала, обеспечение занятости населения, расширение ассортимента отечественной продукции и устойчивый рост экономики столицы.
За отчётный период валовой территориальный продукт (ВТП) Ташкента составил 226,0 трлн сумов, увеличившись на 13,3 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
При этом установленный прогноз в 11,2 процента был перевыполнен, а столица продемонстрировала самый высокий темп роста ВТП среди всех регионов республики.
Объём промышленного производства за шесть месяцев 2026 года составил 109,6 трлн сумов, что на 8,0 процента больше, чем за аналогичный период прошлого года. Установленный прогноз роста промышленности в 8,0 процента выполнен в полном объёме.
В инвестиционной сфере за отчётный период освоено 4,3 млрд долларов США прямых иностранных инвестиций и кредитов. Это в 1,5 раза больше, чем за аналогичный период прошлого года, что свидетельствует об укреплении доверия зарубежных инвесторов к экономике столицы.
Кроме того:
— запущено 249 инвестиционных проектов;
— введены в эксплуатацию новые проекты общей стоимостью 657,5 млн долларов США;
— создано 9,8 тысячи новых рабочих мест, обеспечивающих стабильный источник дохода для тысяч семей;
— экспортировано продукции на 1 млрд 546,9 млн долларов США, что на 43 процента больше, чем за аналогичный период прошлого года.
В рамках программы локализации реализовано 77 проектов и произведено продукции на 4,9 трлн сумов. Установленные показатели выполнены на 148 процентов.
Эти проекты способствуют расширению производства импортозамещающей продукции, насыщению внутреннего рынка отечественными товарами, снижению производственных затрат и развитию кооперационных связей между предприятиями.
За счёт проектов локализации экспортировано продукции на 121,6 млн долларов США. Это свидетельствует об укреплении позиций столичных предприятий на внешних рынках и повышении международной конкурентоспособности отечественной продукции.
Главный социальный эффект достигнутых результатов — создание новых рабочих мест, рост доходов населения, запуск современных производств, расширение промышленного потенциала и формирование дополнительных возможностей для развития экономической и социальной инфраструктуры города.