Мустақиллик майдони асосий кўринишини 1966-йилги зилзиладан кейин олди — собиқ Қизил майдон ўлчами уч баравардан кўпроқ кенгайтирилди. Аммо ўзгаришлар зилзиладан олдинроқ бошланган эди: 1965-йилда ўша давр учун замонавий Вазирлар Совети биноси қурилиши бошланди, бино V-шаклидаги таянчлар устида ердан кўтарилган эди.
1970-йилда тўртбурчак қуёшдан ҳимоя панжараси билан безатилган баланд “вазирликлар уйи” қурилиши бошланди. Унга ёнма-ён “Искра” кинотеатри (текис горизонтал композиция) қурилган эди.
Парадлар хиёбони ва Ленин майдонининг меъморлари (Е. Розанов, Б. Мезенцев, Б. Зарицкий, В. Шестопалов, А. Якушев ва Л. Адамов; муҳандислар В. Кричевский, Т. Мелик-Аракелян, Н. Никитин, Ю. Козел, А. Колотийев ва З. Муфтахов) собиқ Иттифоқнинг энг катта майдонларидан бирини яратдилар — фавворалар, гулзорлар ва хиёбонлар билан.
ХХI аср бошида Мустақиллик майдонининг кўриниши ўзгартирилди: парадлар учун кенг йўл торайтирилди, унинг бир қисми яшил майдонларга айлантирилди, вазирликлар баланд биноси 6 қаватга “қисқартирилди”, панжара ўрнига алюкобонд ва қоронғи ойна пайдо бўлди.
Вазирлар Маҳкамасининг брутал биноси 1999-йил 16-феврал воқеаларида зарар кўрди, реконструкция вақтида таянчлар ёпилди ва олтин рангли шиша билан қопланди — меъморларнинг дастлабки ғояси ўтмишда қолди.
Тарас Шевченко туристик кўчаси
Узунлиги 226 метр бўлган туристик кўча Тошкент марказида — Саид Барака кўчаси кесишмасидан Фидокор...
Адлия вазирлиги
Тошкентликларга яхши таниш, Бродвейдаги (Сайилгоҳ кўчаси) бинода ҳозир Адлия вазирлиги жойлашган бў...
Қўғирчоқ театри
Асрлар давомида маскарабозлар шаҳар ва қишлоқ майдонларида ҳазил-мутойиба спектакллари кўрсатиб кел...
ЦУМ — шаҳарнинг асосий йўналиши
Марказий универмаг, ёки ЦУМ, узоқ вақтдан бери таксичилар ва тошкентликлар учун асосий йўналиш бўл...

Основные черты площадь Мустакиллик приобрела после землетрясения 1966 года, когда размеры бывшей Красной площади были увеличены более, чем в три раза. Но преобразования начались ещё до землетрясения, в 1965 году началось строительство нового современного на то время здания Совета министров, приподнятого над фундаментом на V-образных опорах.
В 1970 году началось строительство высотного здания «дома министерств», оформленного прямоугольной солнцезащитной панжарой. К нему примыкал кинотеатр «Искра» с плоской горизонтальной компоновкой.
Архитекторы Аллеи парадов и площади Ленина (Е. Розанов, Б. Мезенцев, Б. Зарицкий, В. Шестопалов, А. Якушев и Л. Адамов, инженеры В. Кричевский, Т. Мелик-Аракелян, Н. Никитин, Ю. Козел, А. Колотиев и З. Муфтахов) создали одну из самых больших площадей в бывшем СССР, с фонтанами, клумбами и аллеями.
В начале 21 века вид площади Мустакиллик был изменён, широкий путь для парадов сузили, часть его заняли зелёные насаждения, высотное здание министерств «укоротили» на 6 этажей, вместо панжары появился алюкобонд и тёмное остекление.
Брутальное здание Кабинета министров пострадало во время событий 16 февраля 1999 года, его реконструировали, закрыв опоры и отделав позолоченным стеклом так, что первоначальная задумка архитекторов осталась в прошлом.
Одинокое здание САНИИРИ
Ташкентцам знакомо красивое здание необычной архитектуры с элементами восточного портала и декорати...
Купол базара Чорсу
Многочисленные публикации связывают современное применение старинных куполов с идеями архитектора А...
Ресторан «Бахор»
Ресторан «Бахор» — один из первых банкетных залов Ташкента, построен в 1958 году по проекту архитек...
Архитектурный факультет
Ташкентцам хорошо известно трёхэтажное кирпичное здание с закруглённым углом слева от ЦУМа. Построе...